A ne na ledajaké trati, rovnou na testovacím okruhu Fiorano

Pokud to ještě nevíte, rychlé opáčko: Ferrari 458 Speciale je nejrychlejší verze současného nejmenšího modelu značky. Kráčí ve šlépějích podobně ostrých předchůdců 430 Scuderia a 360 Challenge Stradale.
Jeho atmosférický osmiválec o objemu 4,5 litru je vyladěný na 605 koní (o 35 koní více, než Italia) a 540 Nm a je nejsilnějším sériově vyráběným nepřeplňovaným motorem – alespoň co se týče měrného výkonu 135 koní na litr.
Stovku zvládne za rovné tři sekundy – také díky přepracované dvojspojkové převodovce. Zkušební okruh Fiorano, na kterém Ferrari testuje už dlouhé roky, objede 458 Speciale za minutu a 23,5 sekundy, tedy o 1,5 sekundy rychleji než Italia a o pouhou půlsekundu pomaleji, než špičkový model F12 Berlinetta.
Jak je to možné? Inu, podílí se na tom několik faktorů. Speciale je zaprvé o 90 kg lehčí než Italia a váží tak pouhých 1290 kg. Jeho karoserie dostala spoustu drobných, ale ryze funkčních aerodynamických vylepšení, včetně upraveného aktivního prvku v předním nárazníku, nepřehlédnutelného difuzoru v tom zadním, zvětšeného zadního přítlačného křídla a malých křidélek v prazích.
Dvacetipalcová kovaná kola ušetřila 12 kg neodpružené hmotnosti, jsou obuta do speciálně vyvinutých pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2 a uvnitř kol najdete výkonnější brzdy Brembo. Podvozek je kompletně přeladěn a využívá stabilizační systém s aktivním rozdělením točivého momentu.
Tohle všechno znamená, že v zatáčkách Ferrari 458 Speciale vydrží boční přetížení 1,33 g a i díky tomu se po okruhu může prohánět tak rychle.
Cena zatím nebyla zveřejněna, ale v přepočtu počítejme se zhruba 6,5 miliony Kč.
hk