Jmenují se IDx Freeflow a IDx Nismo. Připomínají legendární staré Datsuny 510 a Nissany Skyline a hlavně – mají pohon zadních kol.

Nebudu vás zatěžovat marketingovými řečmi kolem toho, co má znamenat které písmenko v názvu a proč je to cool, zaměřím se na to důležité: zmodernizovaný styl sedmdesátých let se neomezuje pouze na design, ale také na jednoduchost celého konceptu.
Stojí před vámi jednoduché, „základní“ auto, určené pro mladé zákazníky, kteří chtějí auto – ne jen dopravní prostředek, ale auto, v tom pravém slova smyslu. Upřímně, jsem z toho docela překvapený, protože japonské koncepty většinou vypadají naprosto vyndaně, pološíleně a trhle (stačí se podívat na Nissan Pivo, nebo Toyotu i-ROAD).
Obě auta jsou si velmi podobná, Freeflow je civilnější verze, Nismo (jak jinak) je drsnější, sportovnější varianta, o něco rozšířená. Samozřejmě až na to, že oba tyto koncepty se prakticky určitě nedostanou do výroby.

Už fakt, že Nissan hovoří o typech motorů, které by je teoreticky mohly pohánět (objemy 1,2 – 1,6 litru, benzín, u Nisma s turbem), naznačuje, že by mohlo jít o vzdálený předobraz soupeře pro Toyotu GT86/Subaru BRZ, o kterém Nissan už nějaký čas mluví a který by se jim do portfolia velmi hodil.

Problém vidím jenom jeden: v tiskové zprávě ke konceptům se hovoří o tom, že benzínové motory by měly být spojené s převodovkou CVT. Proboha, jen to ne! Základní malé, lehké, benzínové auto s pohonem zadních kol zkrátka *musí* mít manuál a ne variátor, který z něj zejména v kombinaci se slabou dvanáctistovkou udělá vyjící hromádku neštěstí.

A nebo jinak – Freeflow ať si je klidně automat, ale Nismo by zkrátka mělo dostat klasické ruční řazení.
Stejně je to všechno jen teoretizování, nezbývá nám než trpělivě čekat, jestli Nissan nakonec s nějakou malou zadokolkou opravdu přijde. Ale už jenom fakt že se o tom vážně uvažuje mi stačí k tomu, abych si našel fotku nějaké Toyoty GT86, hodil si jí na monitor a hluboce se jí (potažmo jejím tvůrcům) poklonil za jejich přínos. Hachi-roku, díky!
hk

Nissan IDx Freeflow

Nissan IDx Nismo

Společné fotky