Tohle výročí jsem si nemohl nechat ujít, to je snad jasné, ne?

Je to právě 25 let, co se začalo vyrábět auto, za které může jeden americký motoristický novinář, který ukecal jednoho japonského vývojáře, že by místo nějakého zpropadeného pick-upu měl začít pracovat na malém, jednoduchém a dostupném sporťáku s motorem vpředu a pohonem zadních kol.
Od té doby se říká, že nejlepší klasický britský roadster vyrábějí Japonci. Mazda MX-5 se stala nejprodávanějším dvoumístným sporťákem na světě a já (stejně jako další nadšenci) se už nemůžu dočkat čtvrté generace. Ta ale přijde nejdřív až v roce 2015, takže si zatím nechme zajít chuť.
Mnozí se Miatě posmívají, že je trochu holčičí, nebo dokonce přiteplalá, ale každý její majitel jen pokrčí rameny a s úsměvem odpoví „když myslíš…“ Ví totiž, že má jedno z nejryzejších sportovních aut, která za poslední čtvrtstoletí vznikla. Jistě, není to zrovna trhač asfaltu, ale je to levní, každodenně použitelné auto, které září na zakroucených okreskách i na menších tratích. Je zkrátka tak dobrá, že jsem si jí koupil, ačkoli jsem předem věděl, že se do ní nevejdu a budu muset předělat řízení i sedačky.
Nemá smysl tu vypisovat všechny její klady, na internetu takových článků najdete spoustu. Radši sem hodím pár videí, počínaje oficiálním oslavným od automobilky. A nebojte, takhle nekriticky oslavné ódy tu píšu jen kvůli tomu výročí…
hk


Jay Leno si pozval dva týpky, kteří za to můžou:

Chris Harris jí nemá rád, ale to je tím, že je zhýčkaný všemi těmi supersporty 😉