Marketingoví specialisté evropských automobilek vymýšlejí nová pojmenování druhů aut, v Číně to vzali od podlahy a všechno najednou.

Asi to není záměr, nakonec vtipná nedorozumění plynoucí mezi vzájemnou nekompatibilitou asijských jazyků s angličtinou a také vzájemných propastných kulturních rozdílností, jsou mnohdy legendární. Například Mitsubishi Starion nemá nic společného s hvězdičkami, měl to původně být hřebec, tedy anglicky Stallion. Jenže Japonci od sebe prostě R a L nerozeznají…

Čínská automobilka Haval na autosalonu v Pekingu odhalila koncept nazvaný Haval Coupé. Až na to, že to vůbec žádné kupé není, sama automobilka ho označuje za „Cross-country performance SUV“. Auto je to velké, zavalité, připomíná Kiu Sportage s trochu placatější střechou. Přirozeně má pět dveří, takže o coupé vážně nemůže být řeč.

Aby tomu Haval nasadil korunu, tvrdí že vůz spojuje „geny sportovních vozů“ s „luxusem a pohodlím limuzíny“. Což, jak už se nesčetněkrát potvrdilo, zkrátka a dobře nejde.

Koncept má pohon všech kol a blíže nespecifikovaný hybridní pohon s uváděnou spotřebou 2,2 l/100 km a má být předobrazem sériového modelu, který by se měl jmenovat Haval Sport (takže další nepravda). Ten nebude mít spotřebu 2,2 litru, nebude sportovní, nebude ani luxusní, nebude to limuzína, nebude to kupé, o cross-country se dá pochybovat a kdo ví, jestli vůbec bude.

hk