Vydal jsem se do Florencie, abych zjistil, jak jezdí zbrusu nová Škoda Suberb. Má to ale malý háček.

Technika zabalena, letenky potvrzeny, předpověď počasí tak napůl dobrá, všechno zkrátka vypadalo, že nás čeká celkem povedená tiskovka. Jenže už při mezipřistání v Ženevě jsem se dozvěděl, že některé moje plány přijdou vniveč.

Twitter totiž před nedávnem uvedl novou aplikaci, která se jmenuje Periscope a umožňuje z mobilního telefonu vysílat přímé videopřenosy. Před pár lety něco nevídaného. Už jsem to párkrát vyzkoušel, jde to fakt snadno, jedinou nevýhodou je, že zatím se mohou koukat jen majitelé jablečných telefonů (ale na androidí aplikaci už se pracuje). Těšil jsem se tedy, že kromě natáčení vám zprostředkuju přímý přenos prvních dojmů přímo od nového Superba.
Jenže ouha, ještě cestou jsme se dozvěděli, že na veškeré informace a fotky nové Škodovky platí přísné embargo do úterka deseti hodin dopoledne. Proč? Protože tentokrát videoposádky (tedy my) letí výjimečně dříve než ostatní (tedy psavci do tištěných a internetových médií) a někomu se nejspíš nelíbilo, že bychom mohli mít video dřív, než oni článek.
Embarga stanovená automobilkou uznávám a dodržuju, už jsem o tom onehdy někde psal. Je fér, aby informace o zbrusu novém a dosud tajném autě neměl někdo neférově s předstihem. Jenže Superb není a nebyl “dosud tajný”. Oficiální tiskovka i s fotkami už vyšla. Angličtí novináři tu byli už před námi a tak si každý anglicky mluvící člověk může jednoduše najít, co si o Superbu myslí testeři anglického Autocaru nebo Top Gearu. To auto už je prostě odtajněné.
A hlavně, když je situace normální a psavci jedou pár dní před videoposádkami, žádné embargo se nekoná. Psavec se projede, večer sedne k počítači, stáhne fotky z foťáku, nadrásá pár odstavců a okamžitě má na internetu článek se zaručenou čteností (jde přece o Škodovku…). Vím to z vlastní zkušenosti, zažil jsem to před lety na autowebu. Teď musím minimálně sestříhat video, takže mi to stejně aspoň dva tři dny trvá, čili při stejném startu jsem vlastně v nevýhodě, natož když ho mám většinou opožděný. Byl bych vám rád hodil aspoň pár fotek na facebook, nebo vyzkoušel ten přímý přenos. Možná ze mě mluví ta lahev vína, kterou jsem měl po večeři, ale cítím to jako diskriminaci! Proč já musím čekat, když oni nemusí?
Embargo jako je tohle je zcela nesmyslné a určitě se budu na škodovce ptát, proč se to stalo a pokusím se zajistit, aby se to už příště nedělo. Jasně, videoposádky potřebují delší termín testování než psavci, musíme odvést víc řemeslné práce, než jen nacvakat pár fotek a vstřebat dojmy zpoza volantu. Tím spíš bychom ale neměli mít povinnost řešit nesmyslné klacky pod nohama.
Dobře, celý tenhle článek jsem psal trochu jako satiru, nejde samozřejmě o žádnou katastrofu a video nového Superbu se k vám dostane, jak nejrychleji to bude možné. A nějaké ty fotky a první dojmy můžete čekat v úterý, přesně v deset hodin ráno, jak embargo praví. (Uvidíme, kolik webstránek ho dodrží a kdo “uleje start”, aby byl “první”).

A aby nedošlo ke zbytečným dohadům: budu trochu chválit, přestože mě škodovka OPĚT podplatila – ač pouze propiskou a bločkem (které vám dám do nějaké soutěže, pokud jí vymyslím) a budu i trochu kritizovat, ačkoliv nejsem podplacený konkurencí, abych škodovku shazoval 😉
hk