Ne, opravdu jsem se v nadpisu nepřepsal. Pořizování neoznačených vozidel pro Policii totiž považuji za jedno z největších nebezpečí, které může český řidič na silnici potkat.

Ale snad se s tim naučíme časem žít, ono nám nakonec ani nic jiného nezbyde.


Ano, existenci dopravní policie neshledávám opodstatněnou. Po masovém exodu zkušených a vzdělaných policistů totiž nyní u dopraváků skončí kdekdo a moje dosavadní zkušenosti s jakýmkoliv příslušníkem jsou spojeny s jejich absolutní neznalostí silničního zákona a vystupováním z pozice moci a nadřazenosti nad běžným řidičem, což je v dnešní době absolutně neomluvitelné. Ale co taky čekat, když je má na starosti tak mizerný ministr vnitra, jakým je ten současný.

Kromě absolutní nekompetentnosti v řešení nehod a určování viníků se dopravní policie doposud projevovala zejména absolutně nevhodným měřením rychlosti. Dosud jsem si myslel, že stoupnout si před ceduli konec obce, která je uprostřed polí na čtyřproudé silnici, může jen měšťák, ale i státní policie se poslední dobou chce blýsknout a podobné šprýmy chystá na své živitele. Jistě, chápu, hlídat rychlost v nebezpečných úsecích, kde jezdí řidiči pomalu, protože je to odůvodněné, to vám na prémie k platu nevydělá. A hlídat třeba přechody u škol, to znamená, že musíte doopravdy pracovat. A ve státním sektoru přece nikdo nepracuje, tak proč by měli zrovna policisté být výjimkou? A kde by tu pracovitost okoukali? U svých nadřízených na ministerstvu?

Hlídat provoz civilními neoznačenými vozy je však do nebe volající sprostota, protože je to opravdu účelová buzerace řidičů. Nijak to nepřispěje k bezpečnosti provozu, spíš naopak. Řidiči budou nervozně brzdit a otáčet se po každé Octavii (a že jich na silnicích bude jezdit dost) místo aby se pořádně věnovali řízení a nehod spíše přibude. Když jede okolo policejní vůz, řidiči preventivně zpomalí a díky tomu skutečně dochází ke snížení rychlosti. Číhat na šoféry v civilním voze, to je prostě sprostý podraz, kterým se policie řadí na úroveň práskačů minulého režimu. Nijak to pozitivně neovlivní provoz, jen budou pokutovat a kasírovat ze zálohy, to je u mne asi největší srabárna a ubohost, která si zaslouží všeobecné opovržení. A velmi hezky to ukazuje, že policii vůbec nejde o bezpečnost na silnicích, jen o výdělky na pokutách.

Vrcholem všeho je pak policejní ředitel Tomáš Lerch, který se ještě chlubí tím, kolik dosavadní neoznačené policejní vozy vybraly a jak se zaplatily. Kdybychom byli národ plný inteligentních lidí, tak den po svém prohlášení je tenhle pán propuštěn a bude chodit kanálama, protože by nesnesl oprávněné opovržení občanů. Bohužel, národ tupých ovcí mu ještě částečně tleská, a ti co si náhodou uvědomují, že tohle utahování policejních šroubů je jen další hřebíček do rakve našich svobod, tiše mlčí a nechávají se svazovat policejním státem.

Myslíte si, že tenhle depresivní blog zakončím nějakým pozitivem? Omyl, žádné tu není, policejní šikana bude pokračovat a bude jen a jen hůř. Až vás zkasíruje policejní Octavia za nějaký hrdelní zločin (třeba že jste si dovolili minout začátek obce smrtící rychlostí 56 km/h, nebo že nedejbože mimo obec dosáhnete teroristické stovky) tak vás třeba napadne, že bychom tuhle vládu se všemi ministry měli konečně vypráskat tam kam patří a budete si dávat pořádný pozor na to, kterému zloději dáte tentokrát u voleb hlas. A pokud už vás chytnou, zkuste si zapamatovat, že s policií se slušný člověk zásadně nebaví a že je mnohem větší šance domoci se spravedlnosti ve správím řízení. Tam si na vás alespoň nebude hájit mindráky špatně vyspalej člověk, který se celý den potí v uniformě a závidí vám, že máte pořádnou práci a živíte se jako slušný člověk, který se na sebe může podívat večer do zrdcadla.

Martin