Už jste to asi slyšeli, ale neškodí si to trochu shrnout. A možná se zamyslet nad tím, co to všechno znamená.

Když byl Jeremy Clarkson „odejit“ z BBC kvůli neshodě na place (pohádal se s jedním z producentů a nakonec padla i nějaká ta rána, což by se ovšem vyřešilo „mezi chlapama“, nebýt přehnaně politicky korektní BBC a sekyry, který už se delší dobu nad Clarksnovou hlavou vznášela kvůli různým politicky ne zcela korektním vtípkům), vyrojila se velká spousta spekulací, co bude dál dělat.

Upřímně řečeno by nemusel dělat vůbec nic, peněz z impéria Top Gearu, které pomáhal vytvořit (při jeho resurekci v roce 2002) má dost. Současně s ním odešli nejen další dva moderátoři, Richard Hammond a James May, ale také spoluzakladatel nového formátu Top Gearu, šéfproducent Andy Wilman. V tu chvíli bylo téměř jasné, že tahle čtyřka bude pokračovat ve společných kolejích a vymyslí nějaký „nový nový Top Gear“ – jen zkrátka pod jiným názvem, protože Clarkson práva na „svůj“ Top Gear před několika lety prodal BBC.

Jako první se začalo spekulovat o konkurenčním kanále ITV, britské komerční televizní stanici a vzápětí o firmě Netflix, což je americký poskytovatel streamovaných médií, ale má už za sebou skvělé produkční počiny, například vynikající seriály Orange is the New Black, nebo bombu s Kevinem Spaceym v hlavní roli – House of Cards. Právě proto se začalo mluvit i o vtipném názvu House of Cars, ale bylo to jen zbožné přání fanoušků.

Trojici moderátorů, jejichž vzájemná chemie je jedním z pilířů úspěchu jejich pořadu, nakonec získala firma Amazon. Gigantická firma, známá pro své podnikání na poli e-komerce, expanduje už delší dobu do nejrůznějších odvětví, včetně produkce a poskytování streamovaných pořadů.

Amazon uzavřel s Clarksonem, Hammondem a Mayem kontrakt na tři sezóny po 12 dílech. Vysílat se začne v roce 2016 a každá další sezóna bude následovat po roce. Celý deal stál Amazon 250 milionů dolarů – což je vskutku pěkná sumička, ale nezapomínejme, že vyprodukovat show formátu Top Gearu stojí opravdu nehorázné peníze.

Název nového pořadu ještě nebyl oznámen, ale myslím, že se i tak můžeme začít těšit. Wilman prohlásil, že nabídky měli i od jiných společností, ale Amazon si vybrali kvůli „penězům, svobodě a protože Amazon miluje kvalitu“. Mně z toho vyplývá jediné – chlapci budou mít dostatek peněz, aby přinesli kvalitní podívanou a zároveň si budou moci pustit pusu na špacír trochu víc, než v sešněrované BBC. A to je přímo skvělá zpráva. Je tu ale jedna možná ještě důležitější věc.

„Mám pocit, že jsem vylezl z dvojplošníku a nasedl do vesmírné lodi,“ řekl Clarkson o přestupu k Amazonu. May dodal: „Stali jsme se součástí nového věku Smart TV. To je ironie, co?“ Ironie to možná je, ale pro celé tohle odvětví je skvělé, že se světoznámý pořad touto cestou vydal. Nebýt roztržky s vedením BBC a smluv, které moderátorům zakazují objevit se další dva roky ve vysílání jiné klasické pozemní televizní stanice, k tomuto kroku by zřejmě nikdy nedošlo. Jak dodal Andy Wilman: „Neplánovali jsme to a byli bychom bývali pokračovali jako za starých časů, ale takový už je život. Navíc, hrome, ono to teď vypadá opravdu dobře. Můžeme dál pracovat, je před námi nová výzva a Top Gear jsme nechali v dobrých rukou. Diváci budou mít ke sledování dva pořady a na tom není vůbec nic špatného.“

BBC a Chris Evans, který moderování Top Gearu „zdědil“ ovšem budou mít velmi těžkou práci, protože mnozí skalní fanoušci je apriori odmítají a i před těmi ostatními se budou muset opravdu vytáhnout, aby si získali pozornost a uznání. Podle mě je jedinou cestou naprosté překopání celé dramaturgie, aby ten nový Top Gear nebyl se starým přímo srovnatelný. Clarkson a spol. musí také vymyslet něco nového, což jinými slovy znamená, že tomu „starému“ Top Gearu je skutečně definitivně odzvoněno. Mám ovšem pocit, že se můžeme těšit dvojnásobně…

Jen jedna věc mě mrzí. Pokud se mi podařilo to zjistit správně, Amazon Prime zatím do České Republiky oficiálně nestreamuje, takže čeští petroheadi budou opět odkázáni na „náhradní“ způsoby sledování, stejně jako v případě BBC. A to je věru škoda, osobně bych chlapcům na jejich práci velmi rád přispěl…

hk