Jižní Afrika, to je takový romantický kout černého kontinentu plný exotických zvířat, exotických zvyků a exotických chorob. Taková drsná země klade na pracovní vůz poněkud větší nároky, než mírné klima v Česku.

Není žádná náhoda, že právě v jihoafrické Praetorii se vyrábí nový Ford Ranger, takovéhle terénní pickupy jsou tam prostě jako doma. A který z nich je nejslavnější? Jistě – Toyota Hilux, podle Top Gearu nezničitelné auto, slaví v Jihoafrické Republice zasloužené úspěchy. A teď slaví i tamní zastoupení Toyoty – speciálním modelem tohoto vozu.

A že má Toyota co oslavovat, vždyť už jich na zdejším trhu prodala rovný milión. Na oslavu tak vznikl výkonný model s pětilitrovým vidlicovým osmiválcem o výkonu 455 koní pod kapotou.

Že vám ty hodnoty zní povědomě? Aby také ne, vždyť motor pochází z Lexusu IS F. Toyota South Africa, tvůrce závodních speciálů Corolla S2000, Auris S2000 a v poslední době i dakarských specálů chce běžným řidičům dopřát pocit podobný jízdě ve výkonném speciálu z pouštních maratonů. Správnou atmosféru navodí i dakarskými vozy inspirované polepy celého vozu. Převodovka sice zůstala nadále sériová D-4D, dvojitá závodní spojka je ale od AP racing. Jízdně vozu pomůžou nové tvrdší tlumiče se sníženou světlou výškou o 50 mm a osmnáctipalcová kola. Údajně má vzniknout jediný vůz, ale už nyní má Toyota několik objednávek, takže se možná dočkáme i omezené série.

mt