Nebojte se, o politických stranách s legračními názvy to dneska nebude. Řeč je o novém modelu Rolls-Royce Dawn. Máme video, které ho ukazuje v celém jeho majestátu.

Můžete bohorovně mávnout rukou a namítnout, že stejně jako Ghost nemá na plnoformátový Phantom, tak ani Dawn nedosahuje luxusu velkého modelu Phantom Drophead, můžete se ofrňovat, že technicky je to vlastně jen převlečené sedmičkové BMW, jenže faktem zůstává, že většina z nás by podepsala cár papíru vlastní krví, aby si tohle svezení mohla vyzkoušet.
Motor Dawnu je sice původem z BMW, ale má někdo námitky proti jejich vidlicovému dvanáctiválci o objemu 6,6 litru, kterému pár turbodmychadel propůjčuje výkon 563 koní a točivý moment 780 Nm? Ne? Nikdo? Myslel jsem si to. Impozantní kabriolet zvládne rozdovádět svou hmotu na stokilometrovou rychlost za 4,9 sekundy a omezovač ho zkrotí v rychlosti 250 km/h – což je na pohodlné cestování zcela dostačující.
Dawn má konfiguraci 2+2, přece jen se daleko více počítá, že s tímto modelem bude jezdit majitel sám a osobnímu šoférovi přenechá řízení větších uzavřených limuzín. Uvnitř najdete všechny myslitelné luxusní prvky, včetně čtyřzónové klimatizace, audiosystému s šestnácti reproduktory, akrů pravého luxusního dřeva a jemné kůže.
Ačkoli vůz značně připomíná kupé Wraith, jeho karoserie je z 80% zcela nová. Dlouhá příď, krátký přední i zadní převis, vnořený radiátor a o 53 mm prodloužené přední blatníky se starají o impozantnější vzhled a zdání rychlosti, přestože auto třeba stojí na místě. Tedy, podle automobilky.
Střecha se dá složit nebo natáhnout do rychlosti 50 km/h, je při tom téměř absolutně tichá a navíc je speciálně vyladěná tak, aby při jízdě vysokou rychlostí nevytvářela prakticky žádný aerodynamický hluk. Inu, můžu si držet palce – třeba budu mít to štěstí, že to někdy i vyzkouším…
hk