Je jen málo fanoušků rally, kteří neměli rádi tragicky zesnulého Colina McRae. Vůbec se to však nedá srovnávat s tím, jak Colinův odkaz působí na britské jezdce.

Pro ty odkaz Colina McRae představuje jakýsi závazek a chtějí se mu vyrovnat. Jak ve výsledcích, tak v popularitě mezi fanoušky.

I pro mne je Colin jedním ze závodníků, kteří opravdu neměli zemřít. Jistě, můžete se mu vysmívat, že to byl létající Skot, ovšem létající směrem do křoví. Ano, Colin byl bouřlivák a horká hlava, jezdil spíš srdcem, než hlavou a vůbec neuznával čistou stopu. Zatímco dvojnásobný světový šampión a po velkou dobu Colinovy kariéry i týmový kolega, Carlos Sainz, jezdil velmi čistě, Colin prakticky v každé zatáčce dokázal potěšit oko diváka.

Ano, nebyl jezdeckým ideálem pro manažery, jeho auta mnohy vypadala jako výsledek carshtestů EuroNCAP. Styl „věnec nebo kotrmelec“ jej často připravoval o cenné body, kvůli kterým se pak z titulů radovali jiní. Ovšem to co vadilo manažerům a účetním v týmech, to magicky přitahovalo diváky a fanoušky. Dodnes, když promrzlí stojíme u krajnice za páskou a čekáme na průjezd závodního speciálu, odměňujeme jásotem právě ty, kteří prodají zatáčku pro nás. Jistě, je úžasné vyhrát devět titulů, ale stejně bude Loeb vždycky ten „francouzskej psí čumák, co řídí neomylně jak kompjůtr“. Tituly si zaslouží, naší úctu rovněž, ale na naše srdce fanoušků nárok nemá, to si získali jiní.

Stejně uvažují v Británii i ti, kteří chtějí kráčet v Colinových stopách. Země čeká na svého dalšího mistra světa už dlouhých 14 let, tehdy se radoval Richard Burns. Ne, že by britové kvalitní jezdce neměli, je tu přece Chris Meeke nebo Elfyn Evans. Ale zatím není v jejich silách porazit Ogiera, francouzského korunního prince rally a důstojného následovníka Sébastiana I., řečeného Loeba. Britští jezdci však o Colinovi hodně mluví a i na jejich jezdeckém stylu je vidět, že to není tlachání do větru.

Například i nadějný David Higgins bude startovat na britské rally a také nám připomene starého dobrého Colina. A není to žádný zelenáč, vyhrál čínské rallyové mistrovství a poté nenašel pětkrát přemožitele v národním šampionátu USA. Nyní se svým Subaru WRX STI v dobových barvách připomene, že od Colinovy korunovace králem světové rally pro rok 1995 uběhlo letos již dvacet dlouhých let. Díky Davide, že nám Colina připomínáš, držíme ti palce, ať zajedeš krásný závod. Jeď tak, jak by si to sám létající Skot přál….

Martin