Toyota v Tokiu představuje koncept S-FR a já si mnu ruce. Sice vypadá jako hračka, nebo v horším případě doplňek pro bárbínu, ale to je mi úplně jedno.

Je to sice „jenom“ koncept, ale u Toyoty už se vážně mluví o jeho výrobě a vypadá to, že od slov nemusí být daleko k činům – výroba bonsai-kupátka by se mohla rozjet už v příštím roce! Zatím se přesně neví skoro nic, ale spousta věcí koluje šeptandou – třeba že pod kapotou by měl být čtyřválec o objemu 1,5 litru z JDM Corolly, akorát s přímou stříkačkou a dalšími úpravami, zajišťujícími výkon okolo 130 koní a točivý moment cca 150 Nm.

Takže poníkově roztomilé autíško s mizerným výkonem? To si z vás Meziplyn dělá … ?

Ani ne. Do guláše teď totiž přihodíme stěžejní přísady: obě nápravy s dvojitými lichoběžníky, manuální šestikvalt, pohon zadních kol, nízkou cena a ještě nižsí hmotnost. Konkrétně mluvíme o 980 kg a v Japonsku by měl mikrosporťák stát o zhruba 250 tisíc méně, než základní Mazda MX-5. Zadokolka za půl milionu? Hrňte jí k nám po tankerech.

Kdo ví, jak bude vypadat specifikace a nakonec i design finální verze a jak se budou lišit exportní ne-JDM varianty, ale každopádně se nedá popřít, že segment malých sporťáčků s klasickou koncepcí neumírá. A to je skvělá, skvělá zpráva.

hk