Okamžitě s nimi do prodeje. Myslím to vážně. A zároveň vím, že nemají šanci.

Koncepty Mazda MX-5 Spyder a Speedster jsou určené pro letošní „tunerskou“ výstavu SEMA v Las Vegas. Mazda sama tvrdí, že jde především o designové cvičení a také o cvičení v odlehčování. Zatímco Spyder má celkem normálních 1043 kg, modrý Speedster shodil podstatně víc – váží 943 kg.
Hodně balastu se pochopitelně ušetřilo odmontováním celého čelního okna včetně rámu, nahradil ho malý štítek větrného deflektoru, ale i tak bych při jízdě měl na hlavě raději helmu… nebo aspoň pořádné brýle. Další váha šla pryč s použitím karbonových dveří a skořepinových sedadel, superlehká jsou i kola RAYS 57 Extreme Gram Light s pneumatikami Kumho Ecsta. Podvozek od firmy K&W má nastavitelné tlumiče a je o 30 mm níže, než sériovka. Pod kapotou zůstává standardní dvoulitr o výkonu 160 koní, ale díky odlehčení se poměr hmotnosti a výkonu zlepšil o celých 20%! Mám pocit, že bude jezdit fakt moc hezky.

Brzdy se čtyřpístkovémi třmeny a ventilovanými kotouči od firmy Brembo má Speedster společné s druhým konceptem. Spyder vypadá trochu realističtěji, zachoval si okno a je určený spíš na silnice, než na závodní trať, nicméně pořád míří na puristy. Stejně jako další Spydery má místo střechy jen nouzový kus látky, někdy se tomu říká „bikini střecha“. Natáhnout jí asi nebude tak jednoduché, jako prosté máchnutí rukou a zacvaknutí zámku v sériovce, ale auto s ní vypadá naprosto božsky, navíc ještě v kombinaci s tmavě stříbrným lakem Mercury Silver a černými koly.
Stejně jako Speedster má aerodynamické prvky z karbonu (lízátko, difuzor a nástavce prahů), sedmnáctipalcová kola se jmenují ADVAN Racing RS II a obouvají polookruhové Yokohamy. Tlumiče jsou také štelovatelné a uvnitř najdete kožené čalounění.

Oba koncepty vypadají moderně a přesto jasně odkazují k historii sportovních a polozávodních roadsterů. A oba se mi trefily přesně do vkusu. Přestože zážitek z jízdy ve Speedsteru musí být famózní, osobně se přiznám, že víc slintám nad Spyderem. Možná i proto, že už mám dlouho uloženou tuhle fotku:
hk