Na parkovišti u americké dálnice nenápadně postává černý Mustang, jakých tam potkáte denně dvacet. Náhle se kolem prožene velkou rychlostí Corvette a za ohlušujícího rachotu svých výfuků mizí v dáli.

Jenže ve stený okamžik se modročervené majáky ukryté v masce a za čelním sklem rozblkají a od zadních protáčejících kol dosud spícího hřebce odletuje prach a kamínky….

Právě tak nějak by mohla začínat nějaká slibná americká roadmovie, nemyslíte?

Já vím, teď budu trochu za pokrytce, ale není to tak dávno, co sem zde psal o tom, jak je pořizování civilních policejních aut ubohostí nejhlubšího zrna a jak padesátka nových maskovanch Octavií není ničím jiným, než legalizovanou zlodějnou. A teď jsme nadšený z nenápadného Mustangu?

Ano, jsem a má to hned několik důvodů. Za prvé, nejsme v USA, ale to je asi ten nejnepodstatnější důvod. Mnohem důležitější je to, že jde o Mustang, osmiválcový musclecar, který bychom snad všichni alespoň malým kousíčkem své duše chtěli. Nemůžete srovnávat americkou ikonu s pořádným motorem s bezpohlavní Octavkou zaměnitelnou s naftovým ojetým kouskem bez výbavy, kterým si udělal radost váš soused. A ano, sice to na první pohled působí, že jde o stejný princip, ale nejde, to mi věřte. Nenápadnost černého Mustangu je totiž diskutabilní, jde sice o v USA celkem běžný model, ale přeci jen jej zákazníci volí v křiklavějších barvách a sám o sobě má jistý wow efekt, kterým na sebe poutá pozornost svého okolí. Zato nákup padesátky rodiných liftbacků nejrozšířenějšího modelu v nejprodávanějších barvách je jasnou pastí na řidiče. Záměrem je, aby policejní vůz nepoznali ani ti, kteří o něm vědí a to nemá s bezpečností provozu nic společného. Buď je to srabáctví (jenže dopraváci by se neměli za své povolání stydět, vždyť dát výpověď a dělat něco užitečného je tak snadné), nebo je to sprostý kalkul zaměřený na kasírování peněz. Ano, B je správně a tady bych rád připomněl všem ovčanům, že Policie ČR nebyla zřízena proto, aby vybírala peníze. Obhajovat auta tím, že na sebe vydělají, je sprostota a arogance nejhlubšího zrna, za kterou by si ministr dopravy vysloužil hluboké opovržení všech slušných lidí, když už máme to lynčování, bohužel, zakázané.

Ale zpět k Mustangu. Ono totiž pořídit policii nějaké to zajímavější auto není špatný nápad. Když už dělají takové průšvihy (ano, a spoustu záslužné práce, ale vždy jsou nejvíce vidět chyby a maléry), měli by konečně také něco, co by jim zvýšilo kredit v očích ostatních. Zajímavé policejní vozy poutají pozornost a nemusí nutně jít o Veyron z Emirátů, bohatě stačí WRX STI z Británie nebo kdysi české Mondeo ST220. Tenhle Mustang zkrátka evokuje představu dobráckého šerifa, co polapí skutečného piráta a pak na pumpě nechá za volant posadit malého kluka s nadšenýma očima. Česká realita znamená, že se celý den tajně plížíte po dálnici, provokujete civilisty najížděním na jejich kufry a nakonec skásnete nějakého chudáka s Fábií, který to nevydrží a pojede smrtících 150 km/h.

A všichni jsme kdysi sledovali americké kriminálky, hráli Need for Speed a měli angličáky. Všichni známe Chevrolety Caprice, nový Dodge Charger, ale hlavně Ford Crown Victoria. Tenhle americký sedan s obřím osmiválcem vpředu, rámovým podvozkem a pohonem zadních kol je zkrátka synonymem pro policejní auto na druhém konci světa. A nyní, když už Viktorka není mezi živými, měl by jí nahradit nějaký jiný americký velikán. Kdo jiný by to zvládl lépe, než Mustang? Právě to si asi řekli u Steeda Autosports a tak nám tu představují, jak by americké policejní auto mělo vypadat. Já bych takový kousek celkem rád potkával v dalších akčních filmech, a co vy?

mt