Lednový autosalon v Tokiu nutí domácí výrobce k předvedení toho nejlepšího, co umí zkonstruovat. Své premiéry už představila Mazda a dvorní úpravce Hondy – Mugen.

Tak schválně: myslíte, že se mi víc líbí kreace Mazdy, nebo mojí oblíbené Hondy?

Mrkneme se nejdřív pod pokličku Mugenu, který si vzal do parády celou konfekci automobilky Honda. Nejmenšími prcky na jeho stánku budou upravené roadstery S660. Ten první, S660 Mugen RA slibuje úpravy vzhledu  jízdních vlastností. O agresivnější vzhled koncept bojuje upravenou maskou chladiče, jízdní vlastnosti zase zlepší například odlehčená litá kola. A ty červené kožené sedačky uvnitř jistě také zaujmou dost lidí. Druhý prcek nese název Mugen S660 a je ještě extrémnější. Drsňácký přední nárazník doplňuje kapota s otvory a nástavce prahů na bocích. Vzadu je nový spoiler a nad hlavami pasažérů hardtop.

Pozornosti ladičů však neušla ani hlavní hvězda Hondy – Civic Type R. Prvky, které vidíte na fotce, jsou ještě stále ve vývoji. Vzhled vozu mě tedy moc nenadchnul, ale prý jsou veškeré prvky funkční. Upravená je celá přední část včetně kapoty, ale i křídlo a odlehčená litá kola. Interiér pak ukrývá sportovní skořepiny. Fandy praktičtějších vozů možná zaujme upravený crossover Vezel, známý u nás pod názvem HR-V. Sportovní bodykit s jinou maskou chladiče zvýrazňuje červená metalíza Premium Crystal. Ještě víc prostoru uvnitř pak nabízí Step WGN Spada s novou přední částí, sportovním výfukovým systémem a osmnáctipalcovými koly.

Mazda po loňském úspěchu s RX-Vision letos pustila ke slovu divizi Mazdaspeed. Ve dvou verzích se předvede fantastická MX-5 čtvrté generace. U Racing Conceptu je černý vůz vybaven řadou aerodynamických doplňků a novými litými koly. Bílá verze nese název MX-5 NR-A Racing Spec. Závodní geny tohoto konceptu vytrubuje ochranný trubkový rám pro posádku, která usedne do skořepinových sedadel se čtyřbodovými pásy. Jiné zaměření, i když také závodní, má Mazda Demio 15MB Racing Spec. Fandové rally neomylně rozpoznají ochranný rám, sportovní sedadla a zástěrky za všemi koly. Posledními dvěma vozy jsou Mazda 6 Racing Concept a CX-3 Racing Concept. Stejně jako černá Miata, i tyto dva koncepty mají černý lak, litá kola a aerodynamické doplňky. Uvnitř pak sportovní sedadla, pedály, volant a všude plno Alcantary. Jak je vidět, na autosalonu v Tokiu to na stáncích opravdu nuda nebude.

mt