Facelift je zřetelný na první pohled, ale ještě důležitější je to, co vidět není.

Karoserie dostala pár výraznějších prvků, novou masku, jiná světla (na přání adaptivní LED jednotky, které známe z Astry), uvnitř novou palubní desku (také odvozenou z Astry), ale to nejdůležitější se změnilo pod kapotou.

Opel Mokka X, jak se po faceliftu jmenuje, totiž dostala nové motory – moderní naftovou šestnáctistovku a přeplňovanou benzínovou čtrnáctistovku o výkonu až 152 koně (oba pro změnu z Astry).

Opel říká novému nafťáku „šeptající diesel“. To je sice docela velká marketingově-umělecká licence, nicméně pokud jako měrný bod berete předchozí motor 1.7 CDTI s jeho vpravdě agrárním zvukovým projevem, snad se nový motor skutečně za šeptající označit dá. Nepředpokládám, že by se v našich končinách prodalo kdovíjak velké množství silnějších benzínových jednotek (které budou spojené s šestistupňovým automatem a stop-start systémem), což je možná trochu škoda, protože je to motor s příjemným projevem. Zmíněný nafťák bude k dispozici ve verzích 100 a 136 koní.

Mokka X dostane také bezpečnostní elektroniku s kamerou hlídající provoz před vámi, rozpoznávání značek a hlídání jízdního pruhu, pochopitelně za příplatek. Naživo bude v Ženevě, v prodeji se má objevit na podzim.

hk