První oficiální fotka konceptu!

Na twitter účtu Škodovky se objevila první oficiální fotografie konceptu Škoda Vision S. Ten předznamenává sériovou Škodu Kodiaq, většího sourozence Yetiho a pokrevního příbuzného sedmimístné verze Volkswagenu Tiguan. Zajímavá je ale jeho technika.

Vůz dostal plug-in hybridní jednotku a má pohon všech kol. Konkrétně mluvíme o benzínovém motoru 1,4 TSI o výkonu 156 koní, pohánějící přední kola. Pomáhá mu elektromotor o výkonu 40 kW a točivém momentu 200 Nm, ale u zadní nápravy je další, silnější elektromotor (85 kW, 270 Nm). U takto složitých systémů ale nelze čísla jednoduše sčítat, takže celkový použitelný výkon hybridního systému je 225 koní. To nezní špatně.

V zadní části vozu jsou uloženy akumulátory s kapacitou 12,4 kWh, což by mělo stačit na zhruba 50 km čistě elektrické jízdy – jinými slovy, běžné denní přesouvání po městě. Na průměrnou spotřebu jsou současné normy krátké, při laboratorním měření vám vyjde 1,9 litru benzínu, protože auto jede většinu cyklu na elektřinu. Pokud si baterky vyplácáte, spotřeba bude samozřejmě razantně vyšší, ale auto je schopné ujet na jedno natankování 1000 km. Není to ani žádný lenoch, maximálka se dotýká 200 km/h a stovku umí za 7,4 sekundy.

Karoserie je velmi podobná skicám, překvapila mě jen příď, která na fotkách působí ještě trochu agresivněji a „nařachleji“ než na skice. Fotky interiéru zatím nejsou, ale škodovka mluví o šestimístném interiéru – lze tedy čekat výstřední „konceptový“ interiér s třikrát dvěma sedadly. Sériová verze bude sedmimístná. Mluvit o dalších technických vychytávkách asi zatím nemá smysl, kdo ví co se dostane do série. Škodovka pořád trvá na tom, že VisionS je „designové cvičení“, ale když si odmyslíte příliš malá zrcátka a pár detailů na přídi, sériové SUV se podle mého bude lišit jen minimálně.