Miata má trochu smůlu.

Fiat 124 Spider je pokrevní dvojče nové Mazdy MX-5. Má jinou příď a záď, ale především má jiné motory. Zatímco Mazda spoléhá na atmosférické čtyřválce o objemech 1,5 a 2,0 litry, Fiat vsadil na downsizing. První verze byla plus mínus stejně výkonná jako Mazda, ale teď se do hry vložil Abarth.

Motor 1,4 MultiAir má výkon 170 koní a točivý moment 250 Nm. To zajistí Spideru stovku za 6,8 s a maximálku 230 km/h. V základu je manuální šestikvalt, za příplatek automat s pádlovým řazením, bez příplatku dostanete sportovní výfuk Monza a mechanický samosvor. Abarth 124 Spider váží 1060 kg, což je sice o malinko víc, než má Mazda, ale ne o tolik, aby nebyl Abarth jasně rychlejší.

Stěžejní otázkou zůstává, jestli si motor s turbem zachová stejně zábavný charakter, jako mají atmosférické čtyřválce Mazdy, nebo jestli ho dokáže něčím suplovat.

Co se týče změn designu, nemám nejmenších námitek. Černobílou kombinaci s červenými prvky si pamatuju z dětství, kdy Abarth upravoval Fiaty, nad kterými jsem slintal v zahraničních katalozích, čtveřice výfukových koncovek vypadá drsně, pod 17palcovými koly se skrývají výkonnější brzdy Brembo a optické snížení dostaly na starosti změněné prahy a spoilery.

Uvidíme, jestli se nám poštěstí svezení…