Jedna z nejkrásnějších sériovek letošní Ženevy…

Pokud existuje automobilka, od které bych v současnosti nečekal jakkoli nevzhledné auto, je to Aston Martin (doufám, že jsem to nezakřikl a ne, Cygnet nepovažuju za pravý Aston…). Krásný a ikonický model DB9 dostal nástupce. Jmenuje se DB11 a je úchvatný.

Zapomeňte na sci-fi prototyp DB10, kterým jezdil agent 007 v poslední bondovce Spectre, protože tohle je skutečný a nefalšovaný bond-car. Krásné kupé má vidlicový dvanáctiválec o objemu 5,2 litru, přeplňovaný dvěma turby. Má 600 koní a 700 Nm, takže je to nejsilnější model DB všech dob. Na stovku mu stačí 3,9 sekundy, maximálka je rovných 200 mil za hodinu, tedy 322 km/h.

Ačkoli na autě na první pohled poznáte, kdo ho vyrobil, z předchozích modelů nepřevzalo ani jednu křivku. Podle designérů Astonu začínal projekt DB11 doslova na čistém papíře, což prý bylo děsivé, ale zároveň vzrušující. V porovnání s DB9 je delší, širší, nižší a má prodloužený rozvor. Váží 1770 kg a má téměř ideální rozložení hmotnosti – 51% vpředu, 49% vzadu.

Fantastická je aerodynamika – za předními koly je odvětrávací otvor (podobný, jako měl traťový koncept Vulcan), který snižuje vztlak na přední nápravě. Vzadu pak obtékající vzduch zachytávají otvory u zadní hrany bočních oken a ženou ho zádí těsně pod hranu kufru, kde tvoří „virtuální spoiler“ AeroBlade.

Ještě jsme neslyšeli motor, ale mám pocit, že se můžeme těšit už dopředu. A nemám ten pocit sám. Aston už obržel 1400 objednávek a dodávky přitom začnou až na podzim.

Za úžasné fotky díky Mirkovi Šmikmátorovi!