Jedna z nejdůležitějších světových premiér na newyorském autosalonu mi skoro unikla.

Na stánek Mercedesu jsem přišel hned po ránu, kdy na ploše ještě z novinářů skoro nikdo nebyl. Spousta aut stála pod plachtou, u jednoho z nich ale nějaký štáb natáčel rozhovor s kýmsi z amerického zastoupení automobilky. Teprve na druhý pohled jsem zjistil, že se jedná o horkou novinku – Mercedes GLC Coupé. Pokud totiž nemáte v oku dokonale cejchované měřící zařízení a tudíž si nevšimnete, že auto je o něco menší než GLE Coupé, tyhle dva coupé-crossovery od sebe prakticky nejdou rozeznat.

Ne, vážně, jako by si z oka vypadly. Jediný výrzanější rozdíl vidím u zpětných zrcátek. GLC má možná o něco svislejší masku chladiče, ale jinak jsou základní proporce, křivky na bocích, tvary v předním nárazníku, světla a ostatní detaily téměř identické.

Na jednu stranu je to fajn pro zákazníky, kteří by chtěli GLE, ale nestačí jim na něj peníze. Na stranu druhou, být majitelem většího auta, asi by mi trochu vadilo, že ty „chudší“ modely vypadají navlas stejně. Ale to už jsem tvrdil před nějakými deseti lety, když Audi jako jedno z prvních přišlo s „korporátní maskou“, která byla stejná na A8, jako na A4. Takže to asi prostě funguje.

Jinak je GLC Coupé asi o 4 cm delší, než klasické GLC, má elektrické zadní dveře s integrovaným spoilerem, náznak difuzoru a v sérii devatenáctipalcová kola (alespoň na americkém trhu, uvidíme, jak to bude u nás). Uvnitř by i v nejchudší výbavě měl být infotainment s dotykovou obrazovkou o úhlopříčce 7 palců a couvací kamera, která usnadní manipulaci se zaobleným autem, u kterého se špatně odhadují rohy nárazníků a nizounkým zadním oknem prakticky není vidět dozadu. Skleněná střecha bude za příplatek.

Motorově by GLC Coupé mělo začínat verzí GLC300 4Matic, s benzínovým dvoulitrem o výkonu něco málo přes 240 koní, spojeným s devítistupňovým automatem a pohonem všech kol. Špičková verze bude GLC43 AMG Coupé s třílitrovým motorem V6, plněným dvěma turby. Výkon přes 360 koní a točivý moment 522 Nm s autem už zahýbají pořádně, stuvku bude umět za pět sekund.