Porsche Classic zrenovovalo 911 2.5 S/T z Le Mans

Machři z Porsche Classic v Essenu na Techno Classica představili zrestaurované Porsche 911 2.5 S/T, které vyhrálo svou třídu třílitrů GT v Le Mans 1972 a celkově dojelo na 13. pozici. Celý zrenovovaný vůz je výsledkem pečlivé, dva roky trvající dřiny. Práce se ale rozhodně vydařila a vůz může být hrdě vystavován na výstavách, zatímco před renovací to byl prakticky zchátralý vrak.

Model 911 2.5 S/T byl přímým předchůdcem slavnější 911 Carrera 2.8 RSR. Celkem vzniklo pouze 24 kusů, které ve své době stály 49 680 západoněmeckých marek. Dvouapůllitr dosahoval výkonu 270 koní. Automobil měl odvětrávané kotoučové brzdy na všech kolech a sportovní sedadla Recaro. Pod vytáhlejšími podběhy byla devět palců široká kola, všechna okna mimo čelního byla kvůli úspoře hmotnosti z plexiskla. Oproti sériovým modelům toho v interiéru dost chybělo, například zvuková izolace, sluneční clony a další, spíše komfortní drobnosti. Tento konkrétní kus si v roce 1971 koupil Mike Keyser a závodil s ním v šampionátu World Endurance 1972 v USA. V Le Mans s ním posádku utvořili Jürgen Barth a Sylvain Garant.

Vzácné auto bylo odstaveno u jednoho sběratele starých vozů v USA. Během svého života zažilo lehkou přestavbu na novější typ G a poté ještě bouračku. Co z něj zbylo, to ještě napadla koroze, například střecha byla již neopravitelná a bylo třeba použít jinou. Po základní opravě tak karoserie prošla katodovým ponorným lakováním, které by mělo pár let krásnou karoserii bez rzi. Vrátil se na ní naopak originální žlutý lak a všechny dobové samolepky. Práce se skutečně podařila a já osobně se už moc těším, co u Porsche Classic zrestaurují příště.