Rivalita mezi ingolstadtským Audi a mnichovským BMW byla vždy zřejmá. Teď už se bude válčit i mezi „sportovními“ SUV.

Monstróznímu X5 M půjde totiž po krku nové Audi SQ7 TDI. Nehodlá nic podcenit, monstrózní výkon 435 koní a masivní točivý moment 900 Nm jsou dobré předpoklady pro vzbuzení zájmu fanoušků. Jde totiž o nejvýkonnější naftové SUV, za které můžete utrácet své peníze. Více síly už měl pouze šestilitrový dvanáctiválec v první generaci, který disponoval pěti stovkami koní a rovným tisícem Nm.

Starší verzi ale nový odlehčený model trumfne v dynamice. Na stovku vystřelí za 4,8 sekundy, zatímco šestilitr se rozjížděl 5,5 sekundy. Jen ta maximálka je omezená na totožných 250 km/h. Rozdíl je i ve spotřebě, starší model měl uváděný průměr 11,3 l/100 km, zatímco novinka si údajně řekne o pouhých 7,2 litru.

Cenovka takřka dva a půl milionu korun dává zákazníkům jistotu, že ve standardu najdou prvky, za které u běžné Q7 připlatí až 270 tisíc korun. Jde o LED přední světlomety, větší palivovou nádrž na 85 litrů, adaptivní vzduchový podvozek, dvacítky kola a tříramenný sportovní volant. Uvnitř jsou vyhřívaná sedadla čalouněná kombinací kůže a Alcantary. I u SQ7 si však můžete připlácet za další vychytávky, například systém řízení všech kol, pohon všech kol Quattro se sportovním diferenciálem a aktivní stabilizační systém. Dodávky aut k dealerům již začaly, první kousky tak očekávejte v garážích úspěšných fotbalistů nejpozději v létě.