Ne, nebojte, není to inzerát na čtrnáct let staré rádio, jen vám chceme ukázat jednu dost povedenou úpravu mnichovské klasiky.

Musím říct, že k automobilce BMW mám zvláštní vztah. Měl jsem jí rád někdy tak v období trojky E46, kdy se mi líbila její aktuální nabídka. Postupně čím dál víc inklinuji ke starším modelům. A tak jsem se přes brutální E34, modlu E30 a elegantní E28 prokousal až k řadě 02. Naprosto mě odzbrojila oranžova 2002 Ti v mnichovském muzeu. A pak jsem se jednou projel s 1802 Touring (a ve stejný den taky s E30) a 1802 to u mě vyhrála na celé čáře.

Špičkou pro mě ale zůstává 2002, a nejen pro mě. Právě tenhle model si totiž pro svou prezentaci vybrala firma Clarion, která tuhle klasiku trošku omladila. Společnost známá svými audiosystémy podrobila světlešedý kousek z roku 1974 důkladné renovaci, ale zároveň jej trochu posílila. Nemusíte se ale bát prznění klasiky, vše se odehrálo v duchu zachování dobového dojmu. Kdyby se totiž někdo pokoušel modernizovat vzhled, jen by model 2002 zkazil.

Pod kapotou je originální dvoulitr M10, jen trochu upravený. Kvůli tomu původní převodovku vystřídala novější z trojkových BMW řady E21. Kompletní nové tlumiče jsou zase od specialistů z Koni. Za koly BBS RS jsou pak čtyřpístkové brzdiče a kotouče Wilwood. A vzhledem k původu auta nechybí v interiéru audiosystém Clarion. Zbytek vnitřku však byl modernizací nedotčen, jen je nyní čalouněn kůží. Auto bylo nakonec prodáno v aukci za 125 tisíc dolarů, které společnost věnovala na charitu.