Pamatujete si to určitě všichni a neříkejte že ne. Sedíte o přestávce ve škole a máte s kamarády v rukou automobilové kvarteto. Je vám fuk, jaká jsou čísla v rohu, vám jde o tu tabulku s technickými údaji dole – objem motoru, rychlost, zrychlení a výkon.

Hráli jsme to v dětství nejspíš všichni, vlastně to byla asi jediná zábavná hra, ne kterou šly karty z kvarteta použít. Časem jste se naučili vybírat si správnou disciplínu pro auto, které držíte v ruce. S Mustangem jste museli vypálit objem motoru, s Ferrari počet válců a s Lotusem zrychlení na stovku. A právě na nostalgickou vlnu s připomínkou téhle dětské hry (v angličtině se jí říká Top Trumps a s prezidentským kandidátem nemá pranic společného) sází poslední britská reklama na nový Superb.

Školní lavici vystřídal pokerový stůl a křik spolužáků cigaretový dým a sklenky whisky. Dospělí muži sází své karty na stůl a předhánějí se se supersporty, které milujeme již od dětství. První vyloží na stůl Porsche 911 Turbo generace 930, druhý sází na modernější a mnou milovanou Hondu NSX, chybět nesmí Magnumovo Ferrari 308 GTB nebo bondovský elegán Lotus Esprit Turbo. Jenže poslední hráč ostatní rozesměje, když na stůl vyloží Škodu Superb Combi 2.0 TSI o výkonu 280 koní. Ten se ale s pohonem všech kol a převodovkou DSG dostane na stovku za 5,8 sekundy a smaže všem úsměv z tváře.

Jistě, dnes najdete lepší čísla, ale na bežný sedan to je slušné. Ale hlavně to maže výkony všech těch našich milovaných supersportů, které léta visely na zdech našich pokojíčků. Ve zrychlení by všechny naše placaté ikony s motory uprostřed (výjimkou je Porsche s motorem vzadu) a mrkačkami (jistě, Porsche opět něco extra bez vyklápěček) podlehly obyčejnému rodinnému kombíku s těžkým pohonem všech kol a nepetrolheadským automatem.

Každý z nás by byl samozřejmě radši, kdyby mu v garáži stál nějaký ten starý sporťák než moderní kombík, ale Škodovce se každopádně povedla dobrá reklama, která nám opět připomíná, že žijeme v době motoristům zaslíbené. Můžete mít rodinné kombi s parametry sporťáku, který jste obdivovali v dětství a který je v současnosti jako ojetina možná trochu cenově dostupnější. Svět je krásný, myslete pozitivně a šetřete na dětské sny.