Zase jedno auto, které nutně potřebuju…

Každoroční přehlídka těch nejvzácnějších a nejkrásnějších aut na světě v americkém Pebble Beach má v posledních letech tradici i v odhalování nových konceptů, či malosériových luxusních vozů. Výjimkou nebude ani letošní ročník. Aston Martin představil svůj speciálně karosovaný Vanquish Zagatopřed půl rokem na jiné podobné akci – evropské Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Na show v Pebble Beach se představí jeho sourozenec bez střechy – Aston Martin Vanquish Zagato Volante. Karosárna Zagato má s Astonem dlouhou společnou historii, často stavěla auta, která se od originálu velmi lišila, ale současný Vanquish je na první pohled nezaměnitelným Astonem – jen je trochu uhlazenější a exotičtější. Má novou příď s typickou Zagato maskou, trochu vymodelovanější boky a spoustu exkluzivnějších detailů. Například zadní světla, která mi svou 3D strukturou trochu připomněla koncept Aston Martin Vulcan.

Vznikne pouhých 99 kusů, přestože reakce na předcházející Vanquish Zagato Coupé byly enormně pozitivní – ale ty byly nakonec také důvodem, proč roadster vůbec vzniknul. Poptávku je třeba uspokojovat, ale zase ne moc, aby si auta udržela raritní status a jejich hodnota časem neklesala. Pod kapotou se nic moc nezměnilo, ale to vůbec nevadí – trůní tam totiž úchvatný vidlicový dvanáctiválec o objemu 5,9 litru a výkonu 600 koní, který luxusní soše na kolech umožní zrychlení na stovku za 3,8 sekundy. A pokud se musíte ptát na cenu, odpověď je prostá: nemůžete si ho dovolit. Zbývá tedy jen pokochat se fotografiemi…