Je tohle opravdu budoucnost osobní dopravy?

Rinspeed je švýcarský výrobce konceptů a inovátor. Před deseti lety byste od něj mohli čekat moderně pojatý hotrod, nebo sporťák, který se umí změnit v ponorku (a dočkali byste se), ale v poslední době se zabývá především vizemi autonomních elektromobilů. Jakkoli odosobněně mohou podobné nápady působit na automobilové nadšence, rozhodně představují zajímavý náhled do neustále se rozvíjejících možností dnešní elektroniky.

Poslední koncept se jmenuje Oasis a je to dvoumístný elektromobil pro městské prostředí. Kromě osobní přepravy má prý zvládat i rozvážkovou službu bez řidiče, takže by vám mohl dovézt zásilku, nebo třeba pizzu.

rinspeed-oasis-concept-1

Frank Rinderhnecht, zakladatel firmy, o něm mluví jako o příbuzném sympatického robota R2D2 ze světa Star Wars, čímž posiluje představu robotického parťáka. Vůz má bohaté prosklení, které částečně funguje jako head-up displej, interiér má svým laděním připomínat moderní obývací pokoje a v autě nenajdete klasické ovládací prvky – volant, ani pedály. Vše se má dát navolit na dotykových displejích. Rinspeed Oasis má na střeše solární panel, více detailů o elektrickém pohonu jsme se nedozvěděli (i když asi nebudu sám, kdo v tom trochu vidí BMW i3. Nedivil bych se, kdyby použitá technika vycházela částečně z něj, ale je to čirá spekulace).

Nevím jak na vás, ale na mě taková přepravní kapsle působí trochu smutně. Dostane vás z bodu A do bodu B, pravděpodobně i velmi bezpečně a pohodlně… ale radost z cestování, respektive řízení samotného, neposkytne vůbec žádnou. Možná proto se také nepředstaví na autosalonu, ale na veletrhu spotřební elektroniky…