Nový, 59 let starý skvost.

Jaguar v poslední době hledí do budoucnosti, nedávno jsem tu psal o konceptu elektrického crossoveru. Automobilka ovšem nezapomíná ani na minulost a činí tak s větší vervou, než než bývá obvyklé. Výsledkem je tenhle Jaguar XKSS z roku 1957.

Ano, slyšíte správně Jaguar letos vyrobil 59 let staré auto. A ne jedno. V roce 1957 totiž plánoval vyrobit 25 silničních verzí závodního D-typu, jenže po 16 kusech továrnu zachvátil požár a zbylých devět vozů nebylo nikdy dokončeno. Tedy, až do letoška. Tým Jaguar Land Rover Classic pomocí původních dílů a materiálů, původních nástrojů a původních montážních postupů dokončil sérii. Vozy jsou téměř stoprocentně identické s původními originály, liší se pouze v detailech, jako je třeba modernější nátěr palivové nádrže.

Při výrobě nových řadových šestiválců o objemu 3,4 litru a výkonu 262 koní postupovali tak, že nejdřív sehnali nepoužitý originální blok motoru Jaguaru D-Type, přesně ho změřili a vyrobili dokonalé kopie. Karoserie ručně vyválcovaná z magnesiové slitiny dostala korektní odstín laku Sherwood Green, uvnitř najdete kožené sedačky, mosazné přepínače a dřevěný volant. Každý z devíti vyrobených vozů Jaguar XKSS Continuation si vyžádal 10 tisíc člověkohodin. Všechny byly zároveň prodány ještě dřív, než je v Jaguaru vůbec začli stavět. A to každý vyšel zhruba na 32 milionů korun.