Seznamte se, tohle je soumrak řidičů…

Jmenuje se Sedric a je součástí dlouhodobé strategie automobilky, nazvané Together 2025, v rámci které chce přijít s několika stupni autonomních vozů. Sedric představuje nejvyšší, pátý stupeň, který znamená nejen plnou autonomii, ale dokonce nemožnost jakéhokoli zásahu ze strany člověka.

Sedric je tudíž kapsule, ve které máte sice pohodlné sedačky, ale naprosto žádné ovládací prvky, žádný volant, žádné pedály. Jistě, dovedu si představit, že provoz složený výhradně z takových dopravních buněk by mohl být rychlejší, plynulejší, pohodlnější a bezpečnější, než je ten současný, ale stejně mi to připadá trochu smutné.

Potíž je v tom, že jakmile mezi plně autonomní vozy zamícháte auta řízená živými řidiči, nebude to fungovat – nebo alespoň ne v nejbližších letech, výpočetní výkon dostupných počítačů je zkrátka zatím příliš nízký. I pokud ale budeme brát tento koncept jen jako pohled do vzdálené budoucnosti, nemůžu se zbavit dojmu, že to prostě tak nějak není ono. Z automobilu, symbolu svobody, ve kterém se můžete vydat, kam se vám zrovna zachce, se stala taková trochu  luxusnější výtahová kabina. Pohyblivý pokojík s kaktusy a pohodlnou sedačkou, ale jinak naprosto bez duše.

Doufejme, že pořád zůstanou auta, která bude možné řídit ručně a silnice, na kterých to bude povoleno.