Pořád je to sice jen koncept, ale…

Ne, nic nevím a nic oficiálního neví ani nikdo jiný, ale vzhledem k tomu, že jde už o druhou verzi tohoto konceptu, začínám si někde hluboko v podvědomí dělat malou naději. Bentley by takovýhle menší sporťák určitě ve své modelové řadě využil, ne všichni jeho zákazníci trvají na tom, aby jejich auto bylo velké jako loď a těžké jako autobus. Držme palce.

V loňském roce byl tenhle koncept tmavě zelený, měl střechu a jmenoval se EXP 10 Speed. Ttentokrát jde o EXP 12 Speed 6e. Ano, jméno tedy pořád žádný zázrak, ale auto samotné vypadá skvěle. Sportovní roadster, v porovnání s ostatními modely Bentley malý a téměř subtilní, vypadá bez střechy minimálně stejně krásně, jako loňské kupé. Navíc máte možnost lépe nahlédnout do jeho interiéru, který v sobě snoubí ulítlé prvky konceptů, jako třeba volant s chybějící vrchní částí a připomínající letecké kniply starých letadel, nebo LED podsvětlení, s tradiční řemeslnou prací a materiály – téměř celý je totiž obšitý kvalitní leštěnou vepřovicí a detaily kolem voliče jízdních režimů jsou z leštěné mědi. Zkrátka retrofuturismus jako řemen.

Z budoucnosti je také pohon, EXP 12 Speed 6e je totiž elektromobil. Technická data pohonného ústrojí nejsou známa, ale na zapnuté palubce svítila hodnota dojezdu 413 km. Nemusí to nic znamenat, ale může to cosi naznačovat. Tachometr je cejchovaný do 200 mph, tedy přes 320 km/h. Vzhledem k tomu, že zatím vůbec není jasné, jestli se podobný model dostane do sériové výroby, nemá valného smyslu spekulovat o kapacitě akumulátorů a síle elektromotorů, ale jak ukázala Tesla, elektromobily rozhodně pomalé být nemusí.