Patří elektrickým crossoverům budoucnost?

Už delší dobu se docela otevřeně mluví o tom, že automobilka Jaguar chystá elektromobil. Nemyslím teď jeden z jejich stávajících modelů s elektrickým pohonem, ale skutečný elektromobil vyvíjený od začátku bez spalovacího motoru.

Když se světu ukázal první koncept jménem i-Pace, byl to malinko šok – nevypadá moc jako Jaguar, nemá dlouhou přední kapotu a působí prostě úplně jiným dojmem, než jsme od téhle značky zvyklí. Jenže postupem času přišla druhá verze konceptu, začaly se objevovat zamaskované testovací prototypy a teď už je prakticky jasné, že sériová verze Jaguaru i-Pace přijde… a dokonce možná ještě letos! Původně se sice mluvilo o příštím roce, ale teď to vypadá, že produkční premiéra by se mohla odehrát na podzimním autosalonu ve Frankfurtu.

Někteří o autě mluví jako o elektrickém SUVčku,a le osobně se mi zdá maximálně jako crossover a i to s přimhouřenýma očima. Opticky auto zvyšuje lichoběžníkový pruh u spodní hrany dveří, ale je otázka, jestli bude i na sériové verzi. Je důležité si uvědomit, že technická koncepce elektromobilu je dost odlišná od spalovacího auta, vůz může mít například zcela plochou podlahu a daleko lépe využívá vnitřní prostor.

Podle šéfdesignéra Jaguaru Iana Calluma je poslední koncept z 80% shodný s připravovanou sériovou verzí, takže můžeme čekat jen drobné změny – například větší zpětná zrcátka a podobně. Pohonný systém využívá 90kWh baterii a dva elektromotory o celkovém výkonu 400 koní a točivém momentu 700 Nm. Každý elektromotor je u jedné nápravy, poháněna jsou tedy všechna kola. Zrychlení na stovku by mělo trvat kolem čtyř sekund a dojezd na jedno nabití prý přesáhne 350 km. Inu, uvidíme na podzim.