Ještě víc Lambo než normálně.

Zdá se vám současná nabídka značky Lamborghini málo nápadná, nebo snad dokonce nudná? Já si to sice nedovedu moc představit, ale pokud je to skutečně váš případ, mám tu něco, co by vás mohlo zaujmout. Lamborghini představilo speciální, přísně limitovaný model jménem Centenario LP 770-4 (čte se to „čentenário“). Vznikne 20 kupé a 20 otevřených verzí a jméno odkazuje ke stoletému výročí narození zakladatele značky Feruccia Lamborghini.

Že by bylo Centenario nenápadné se skutečně říct nedá. Vlastně to spíš vypadá, že designérův jediný cíl byl ohromit všechny patnáctileté kluky na světě – a to berme v úvahu, že Lambo bylo vždycky z těch tradičních italských supersportů to nejšílenější a nejvíc expresivní. Centenario vypadá jako kříženec mezi kosmickou lodí a silniční stíhačkou a běžný Aventador by vedle asi skutečně působil docela nudně. Podívejte se na ten zadek!!!

Uprostřed vozu je uložený atmosférický vidlicový dvanáctiválec o výkonu 770 koní. To je mimochodem nejvyšší výkon, jaký kdy sériové Lamborhini mělo. Centenario váží 1520 kg (což je pro srovnání jen o 10 kg více, než litrová tříválcová Škoda Fabia) a tím pádem na stovku vystřelí za 2,8 sekundy, na třístovku za 23,5 sekundy a pokračuje až za hranici 350 km/h. Brzdy také stojí za to. Díky 400mm karbonkeramickým kotoučům ze stovky zaflekuje na 30 metrech, ze třístovky na 290 metrech. To musí fyzicky bolet. Vyzkouší si to ovšem jen 40 majitelů na světě a každý z nich bude muset z kasičky vytřepat něco přes 56 milionů korun.