Swift Sport – Sbohem další atmosféro

Petrolheadi tvrdí, že milují atmosférické motory, ale pak si ty dostupné stejně moc nekupují. Další a další automobilky se tak vydávají cestou přeplňování a na zábavná auta bez turba kašlou.

Čím dál víc automobilek vyhazuje z nabídky atmosférické motory a nahrazuje je přeplňovanými. Posledním přeběhlíkem bude patrně nová generace ostrého Suzuki Swift s přídomkem Sport. Jistě, frankfurtský autosalon, kde se má představit světu, je ještě daleko a existuje zatím jen jediná fotografie, o pohonu ale už nějaké informace prosákly. A podle nich to vypadá, že Swift se stane další obětí downsizingového řádění.

Swift Sport nikdy nepatřil k nejpopulárnějším autům v segmentu a mnohdy na něj fanoušci  ve výčtu zábavných malých předokolek skoro zapomněli. Nakonec si ale leckdo vzpomněl, protože atmosferická benzínová jednašestka měla správně chuligánský charakter. Údaj o maximálním výkonu 136 koní sice vypadal na papíře směšně, smáli se ale jen ti, kteří neměli tu čest vyzkoušet prcka na živo. Navíc motor ani nebyl příliš rozežraný, protože auto bylo velmi lehké. V kombinaci s přesným řazením a řízením byl tenhle Japonec velmi zábavnou hračkou.

Nový model vypadá trošku rozpačitě, ale sportovní doplňky mu trochu pomáhají. Motor ale automobilka vymění a už teď je jasné, kam Suzuki ve skladech sáhne. Pod kapotu nové generace se prý nastěhuje čtrnáctistovka z Vitary s výkonem 140 koní. Jistě, je to posun, jenže motor bude mít úplně jiný charakter. I když si zachová stejně přesvědčivé ovládání a brilantní naladění podvozku, bude auto v kombinaci s přeplňovaným motorem působit mnohem kultivovaněji. A to je trochu škoda, protože se to k němu nehodí, ztratí tím charakter chuligána. Jistě, počítačová generace bude také asi nadšená, přeplňované motory se lépe chipují a tak se jistě dočkáme i dvousetkoňových verzí od tuningových firem, případně i nějakých slabších a rozumějších úprav. Pro řadu petrolheadů i tak budou třísetkoňové hot-hatche stále nedostižně daleko. Doufejme, že Suzuki hlavně zachová zábavnost a hravost tohoto auta, vzhledem k jeho historii bych mu to docela přál.